Leksykon marketingu internetowego

AI B I C D E F G H I I JK L M N O P QR S T U V W X I Y I Z 

A


Artificial IntelligenceW branży marketingowej Artificial Intelligence (AI) są nazywane systemy, które uczą się same optymalizacje kampanii. Te systemy adaptacyjne tworzą prognozy i redukują złożoność informacji i ilości danych. To pomaga marketingowcą w podejmowaniu decyzji.


Affiliate Marketing (Programy Partnerskie)
Affiliate marketing, albo marketing partnerski i inaczej marketing afiliacyjny to kanał marketingu internetowego, którego specyfika polega na wynagrodzeniu za wyniki. Poniższe strony biorą zwykle udział marketingu partnerskim: Niezależne marketingowcy (Affiliate-Publisher) prowadzą strony internetowe lub generują za pomocą innych środków odpowiedni ruch, który następnie zostaje przekierowany do strony internetowej sprzedawcy (Merchant). W każdych obrotach które wynikają z tego, marketingowiec ma procentowy udział. Sieci partnerskie stanowią platformę techniczną do zarządzania marketingu affiliacyjnego. Przede wszystkim pomagają sieci partnerskie w śledzeniu i fakturowaniu pomiędzy partnerem i sprzedawcą. Merchant (sprzedawca), albo advertiser prowadzi sklep lub podobną strone handlową w internecie i zapewnia partnerom (Affiliate) procentowy udział spowodowany przez przekierowanie klientów. Marketing partnerski jest dla sprzedawcy kanał marketingowy z bardzo niskim ryzykiem, ponieważ płacić tylko za przekierowanie klientów, które coś kupią.

Allinanchor
Allinanchor nazywa się specjalna funkcja wyszukiwania w Google. Teksty linków są badane pod kątem występowania frazy wyszukiwania. Ranking na stronie wyników wyszukiwania zależy przedewszystkim od częstotliwość frazy w tekście linku. Przykład: Podczas wyszukiwania frazy „allinanchor: marketing internetowy” Google wyszukuje strony internetowe, do których idą linki z treścią „marketing internetowy”. Na pierwszej pozycji znajdzie się strona do której najwięcej linków z tą treścią prowadzi.

AdSerwer
AdSerwer jest programem oparty na bazie danych, który pozwala na zarządzanie kampaniami reklamowymi. Czasami też jest nazywany sam serwer na którym program jest zainstalowany AdSerwerem. Ta technologia pozwala reklamodawcą kontrolować na których stronach internetowych ich banery zostały wyświetlone i ile razy zostały wyświetlone.

Ad Hijacking
Ad Hijacking nazywa się kompletna kopia reklamy internetowej pewnej firmy i zmiana linku na link do swojej strony. Dla użytkownika dlatego też nie jest jasne, że umieszczona reklama nie należy do tej firmy.

Affiliate Publisher (Wydawca partnerski)  
Wydawca partnerski zapewnia przestrzeń reklamową na swojej stronie internetowej. W ten sposób przejmuje rolę mediatora pomiędzy klientami a reklamodawcą (Merchant). Gdy transfer jest udany, czyli klienci zostały przekierowane na strone internetową reklamodawcy lub może nawet dokonały zakupu, wydawca partnerski otrzymuje ustalony odsetek od reklamodawcy. Ta współpraca nazywa się też marketing affiliacyjny albo marketing partnerski.

A/B Test
Test A/B to metoda badawcza do porównania dwóch wersji strony internetowej.Celem tego testu jest sprawdzenie, która strona swoje zadania lepiej spełnia. Np. przez którą stronę więcej ludzi wykonało zakup.

AdWords
AdWords jest programem reklamowym Google, który został wprowadzony w 2000 roku. Dzięki AdWords mogą reklamodawcy linki sponsorowane w wyszukiwarkach przez przełączanie małych reklam tekstowych w wynikach wyszukiwania Google (linki sponsorowane). Tymczasem reklamy w wyszukiwarce są głównym źródłem dochodów firmy Google. W 2011 roku ten kanał był odpowiedzialny za 96 procent obrotu w największej wyszukiwarce na świecie.

Adblock
Adblock to programy, które blokują reklamy na stronach internetowych. Reklamy zostają ukryte lub nawet nie zostają ładowane dzięki tym programom. Programy AdBlock cieszą się dużą popularnością po stronie użytkowników. Dla niezależnych marketingowców które finansują swoje strony reklamami są z drugiej strony paskudztwem, ponieważ tym ludyią którzy używają Adblockera nie mogą dostarzać reklam na których zarabiają.

Advertorial
Advertorial składa się ze słów „Advertisement” (= reklama) oraz „Editorial” (= tekst redakcyjny). W związku z tym to słowo opisuje reklamy które wyglądają jak teksty redakcyjne. Prawo prasowe i prawa wyszukiwarek nakazują wyraźne oddzielenie tych dwóch form. Niestety nie zawsze zostaje to przestrzegane.

Ad-Impression (Wyświetlenie)
Odsłona reklamy, impression albo Ad-View to jest pojedyncze wyświetlenie reklamy na AdSerwerze. Liczba wyświetleń reklam zostaje też protkółowana na AdSerwerach. Reklamy internetowe często zostają rozliczane kosztem za tysiąc wyświetleń (CPM). Z tego powodu liczba wyświetleń jest ważnym wskaźnikiem dzięki któremu, razem z innymi wskaźnikami, skuteczność reklam i kanałów medialnych może być oceniana i w razie potrzeby zoptymalizowana.

Advertiser (reklamodawca)
Reklamodawca ogłasza reklamy swoich produktów na przykład, na różnych stronach internetowych, w prasie oraz w telewizji. Z tych działań, stara się spowodować większe zainteresowanie oraz większą liczbe sprzedaży.

Augmented Reality
Rozszerzona Rzeczywistość jest wspomaganym komputerowo rozszerzeniem rzeczywistości. Rozszerzona Rzeczywistość wyświetla dodatkowe informacje za pośrednictwem komputera. Informacje te są wyświetlane w okularach lub na innych urządzeniach przenośnych przeznaczonych do danego obszaru zastosowania.

B

Brand Bidding
Brand Bidding to używanie marketingu internetowego do licytacji w Adwords na własna markę, lub markę konkurencyjne. Celem jest przekierowanie ruchu z wyszukiwarek konkurencyjnych firm na własną strone internetową.

Buzz Marketing
Buzz Marketing albo marketing szeptany, to wszystkie działania marketingowe, ktore prowadzą do rozmowz o prdouktach albo usługach firm. Celem są pozytywne i wiarygodne rekomendacje odnośnie produktów, marek albo uslug.

Bid Management
Bid Management to program do automatycznej optymalizacji kampanii Adwords. Maksymalne stawki CPC dla słów kluczowych, grup reklam i kampanii zostaja tak regulowane, aby osiągnąć maksymalny sukces gospodarczy.System analizuje na przykład które słowa kluczowe oddają złe wyniki.

Blogroll
Blogroll jest zbiornikiem linków do innych blogów, zwykle osadzone w bocznym menu bloga. W ten sposób wyraża autor swoje preferencje i udziela innzm blogerom przysługe.

Branding
Branding albo budowanie świadomości marki to instrument marketingowy który próbuje połączyć wiadomości, przedmioty lub znaków z produktem albo marką.

Big Data
Duże ilości danych nazywane są Big Data. Ocena tych ogromnych zbiorów danych z Internetu, mediów społecznościowych, urządzeń mobilnych i innych czujników wokół nas jest wyzwaniem technicznym i stale się rozwija. Celem analizy danych to szczególnie możliwość szybkiego użytku danych do polepszenia precyzyjności i skuteczności marketingu internetowego. Brand Bidder Managment Brand Bidder Management to zarzadzanie i chronienie słów kluczowych dotyzcące własnej marki.

C

Click Through Rate (CTR)
Click Through Rate oznacza stosunek kliknięć do liczby wyświetleń reklamy. Jeśli reklama w wyszukiwarce została 1000 razy wyświetlona i 20 rayz kliknięta to CTR wynosi 2%. Zatem CTR jest kluczowy wskaźnik, który mierzy skuteczność kampanii reklamowych,

Content Spinning
Content Spinning albo Artiicle Spinning to przepisywanie Artykułów lub tekstów aby stworzyć y jednego, wiele. Mimo tego że mają one te same treści, są postrzegane przez wyszukiwarki jako unikalne treści.Spinning także zwiększa szansę, że plagiaty zostaną niezauważone.

Cost Per Action (CPA)
CPA to model rozliczeń kosztów reklamowych przez konkretne działania użytkownika.Działanie może być zakup (Cost-per-Sale / Cost-per-Order) albo złożenie formularza lub subskrypcji newslettera (Cost-per-Lead).

Cost Per Lead (CPL)
CPL to model rozliczeń kosztów reklamowych przez działania jak złożenie formularza lub subskrypcje newslettera.

Content
Pojęcie Content to wszystkie formy treści w Internecie. Mogą to być teksty, jak i zdjęcia, filmy lub inne formaty.

Cost Per Click (CPC)
Cost per Click (CPC) lub Pay per Click (PPC) to model rozliczania marketingu internetowego i również współczynnik efektywności reklam w wyszukiwarkach. Jest to stosunek kosztów reklamy do liczby kliknięć. Reklamodawca rozlicza się w ten sposób za każde kliknięcie na reklame.

Cost per Mille (CPM)
CPM to model rozliczania marketingu internetowego przez który reklamodawca rozlicza sie za tysiąc wzświetleń swoich reklam.  (Przychody/Liczba Wyświetleń) x 1000

Customer Relationship Management (CRM)
CRM można przetłumaczyć jako zarządzanie relacjami z klientami. W celu zapewnienia dobrej obsługi klienta, zostaje duża ilość danych zbierana, która zatem zostaja zarządzana tak, aby jak najbardziej indywidualne podejście do klientów było możliwe.

Content Marketing
W odróżnieniu od tradycyjnych reklam w Content Marketingu nie chodzi przede wszystkim o pozytywny wygląd, ale o przydatne informacje, porady lub rozrywki. Mogą zostać wykonane nie tylko jako informacyjne teksty, ale na przykład jako obrazy, filmiki lub grafiki.

Conversion
To pojęcie z marketingu internetowego. Jest to przekształcenie użytkownika strony internetowej do klienta (Sale-Conversion) lub prznajmiej do zarejestrowanego użytkownika (Lead-Conversion).

Conversion Rate (CR)
Jeden z najważniejszych współczynników efektywności reklam w marketingu internetowym to Conversion Rate. Określa on stosunek konwertacji do kliknięc na reklamę.

Coster per Impression (CPI)
To model rozliczania kosztów w marketingu internetowym poprzez wyświetlenia reklam. Reklamodawca płaci w tym przypadku za każde wyświetlenie swojej reklamy.

Crawler (Robot internetowy) 
Crawler lub robot internetowy albo indeksujący to program komputerowy który śledzi linki w internecie i zbiera w ten sposób informacje o stronach internetowych. Roboty internetowe są często używane przez wyszukiwarki tak jak Google (Google-Bot).

Customer Journey
Customer Journey to podróż użytkownika do podjęcia decyzji o zakupie. Podczas tej podróży użytkownik odwiedza wiele stron internetowych i styka się z reklamami różnych kanałów jak SEA, SEO, Display, Affiliate i Social Media. Programy do śledzenia Customer Journey pomagają fachowcą marketingu internetowego ocenić wpływ tych kontaktów na zakończenie zakupu.

D

Deep Link
Głębokie linki są kategorią hiperłączy. Hiperłącza kierują użytkownika na inne strony internetowe, a głebokie linkie kierują ich na specyficzne podstrony.

Duplicate Content
Duplicate Content to treść, która została opublikowana w kilku miejscach w sieci.

Display Advertising (Reklama Graficzna)
Banery albo reklamy graficzne to elementy klasycznych reklam internetowych, znany jako Display Marketing. Opiera się on na graficznych materiałach reklamowych, takich jak banery, przyciski, filmy, animacje lub obrazy.

E

E-Commerce
E-Commerce czyli handel elektroniczny obejmuje wszystkie działania handlowe w internecie, które mają pozytywny wpływ na biznes. Należą do nich, między innymi, kupno i sprzedaż i wykonanie reklam. Pojęcie to obejmuje zarówno relacje business-to-consumer (B2C) oraz business-to-biznesu (B2B).

Employer Branding
Employer Branding to koncepcja marketingu która odnosi się do budowania i utrzymywania marki pracodawcy (Employer Brand). Firma powinna być obecna na rynku pracy jako atrakcyjny pracodawca.

E-Mail Marketing
Email Marketing to reklamy, które zostają wysyłane bezpośrednio do użytkownika za pośrednictwem poczty elektronicznej, na przykład poprzez newslettery. komunikaty marketingowe i PR, zostają wysyłane do specjalnych stałych klientów lub do potencjalnych nowych klientów.

F

Freemium
Freemium jest mieszanką słów „free” i „premium” i opisuje wariant usług internetowych, w których podstawowe funkcje są darmowe, jednak dodatkowe treści i funkcjonalności są płatne.

G

Geo Targeting
Geo Targeting opisuje wyświetlanie reklam za pomocą lokalizacji geograficznej odwiedzających. Jest to np. możliwe za pomocą adresu IP.

Google Analytics
Google Analytics to narzędzie analizy który odczytuje za pomocą procesu Tracking Monitor z plików cookie odwiedzających i tworzy z nich statystyki użytkowania. Wymienia, między innymi, w jaki sposób użytkownicy wylądował na stronie, z którego regionu pochodzą, jakie czynności wykonują na stronie, jak się poruszają i ile czasu tam spędzają.

Grey Hat SEO
Grey Hat SEO odnosi się do cieńkiej granicy pomiędzy metod White Hat SEO i Black Hat SEO. Metody Grey-Hat są etycznie wątpliwe, ale nie są wyraźnie zakazane.

H

Hashtag
Hashtag jest typem słowa kluczowego, w którym identyfikowane jest słowo lub łańcuch słów skrótu (#). Taki hashtag ułatwia wyszukiwanie konkretnych terminów poprzez łączenie tematycznie nakładających się na siebie słupków.

Hidden Link
Hidden links albo ukryte linki to linki umieszczone na stronie, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Jest to możliwe, na przykład za pomocą łączenia łączników, z wykorzystaniem rozmiaru czcionki 0 lub dyskretnej integracji linka w kodzie strony.

Header Bidding
Header Bidding opisuje technologię sprzedaży, która pozwala wydawcom na oferowanie emisji reklam na wielu giełdach, SSP i sieciach reklamowych jednocześnie. W związku z tym, Header Bidding jest kontrprojektem dla klasycznego modelu wodospadu, w którym połączone są kolejno różne rynki reklamowe.

Heatmap
Heatmap to wizualizacja danych reprezentowanych przez kolory kamery termowizyjnej. Dane są gromadzone przez oprogramowanie w celu pokazania zachowań użytkowników na stronie internetowej. Powstała w ten sposób „mapa” sprawia, że wzorce ruchu użytkownika są widoczne.

 

I

Inbound Marketing
Inbound Marketing (lub „nowy marketing”) koncentruje się na efektywnym pozyskiwaniu i zatrzymywaniu klientów w oparciu o indywidualne interesy grup docelowych. Marketing przychodzący jest pasywny, co oznacza, że firmy są (chcą) zakładane przez klientów i w różny sposób dostosowują swoje strategie marketingowe. W celu wygenerowania wiodącej pozycji, marketing przychodzący jest w przeważającej mierze oparty na sieci Internet ze względu na rosnący zasięg Internetu, ale może również odbywać się w trybie offline, na przykład poprzez publikowanie postów sponsorowanych w czasopismach drukowanych.

Influencer Marketing
Influencer Marketingowce wykorzystują liderów opinii o społeczności o wysokim zasięgu do celów marketingowych i komunikacyjnych. Celem jest zwiększenie wartości i wiarygodności przekazu Twojej marki w oparciu o zaufanie odpowiedniej grupy docelowej do czynników wpływających. Influencer Marketing polega na przyciąganiu rzeczników marki lub produktu, którzy są poszukiwanymi ekspertami w określonych dziedzinach. Grypa może zatem mieć wpływ na ocenę produktów, usług, marek, firm lub pracodawców.

Inkubator
Inkubatory to instytucje, które oferują nowo założonym firmom optymalne warunki rozwoju i ułatwiają im wejście w świat biznesu. Pieniądze podatników i stowarzyszeń są wykorzystywane na ekonomiczne wsparcie młodych przedsiębiorstw, aby pomóc im w uzyskaniu niezależności, a jednocześnie zwiększyć ich możliwości rozwoju. Poza doradztwem, środki obejmują również zapewnienie pomieszczeń. Przeprowadza się je do czasu założenia przedsiębiorstwa.

Innowator
Innowator jest jednym z pierwszych, który podejmuje się innowacji. Uważany jest za chętnego do podejmowania ryzyka i należy do najwyższej klasy społecznej.

 
Interstitial
Interstitial jest zmienną formą reklamy internetowej, która jest również stosowana w sektorze telefonii komórkowej. Napisy interstitialne nazywane są reklamą przerywaną, ponieważ otwierają się w bieżącym oknie lub w nowym oknie, gdy tylko użytkownik załaduje stronę, kliknie na link lub inny obszar witryny. Znajdujesz się pomiędzy różnymi treściami. Użytkownik natychmiast widzi wiadomość reklamową. Mogą być zamykane ręcznie lub zanikają automatycznie po krótkim czasie.
 
Inventory
Inwentaryzacja odnosi się do całej powierzchni reklamowej, którą wydawca może sprzedać reklamodawcy w celach reklamowych. W tym kontekście inwentaryzację często określa się mianem przestrzeni reklamowej. Wartość finansowa spisu reklam online może być mierzona np. na podstawie natężenia ruchu lub autoryzacji domeny. Jeśli wydawcy mają dużą liczbę wyświetleń na swojej stronie internetowej, mogą żądać więcej pieniędzy, ponieważ mogą one uczynić wszelkie reklamy dostępne dla szerokiej publiczności. Inwentaryzacja decyduje również o rodzaju banerów reklamowych, które mogą być umieszczone na stronie internetowej.
Indeks Widoczności
Indeks widoczności ugruntował swoją pozycję jako kluczowa postać w branży. Służy jako wskaźnik ruchu lub widoczności domeny. Aby wygenerować ten indeks, dostawca narzędzi wyszukuje około pół miliona słów kluczowych (w Niemczech) i ocenia strony wyników wyszukiwania. Służy do oceny, ile słów kluczowych można znaleźć na Twojej stronie i na jakich pozycjach w wynikach wyszukiwania (SERP) można je znaleźć.
K

 

Keyword Stuffing

W optymalizacji wyszukiwarek, wypełnianie słów kluczowych jest wzbogacenie słów kluczowych w ramach witryny internetowej. Wypełnianie słów kluczowych może odbywać się w metadanych i łączyć teksty, ale także w formie tekstów, zarówno widocznych jak i niewidocznych dla użytkownika.
 
Keywords
Słowa kluczowe to wyszukiwane terminy, które można wprowadzać do wyszukiwarek takich jak Google. Większość wyszukiwarek sugeruje również słowa kluczowe podczas rozpoczynania wpisywania. Google wywołuje tę funkcję Google Suggest. Często wyszukiwane słowa kluczowe są podane jako ulga i można je szybko wybrać za pomocą kliknięcia myszką.
 
Klout
Klout jest serwisem internetowym, który od września 2009 roku rejestruje społeczną wartość użytkownika jako wpływowego.
W zależności od tego, gdzie użytkownik jest zarejestrowany na platformach społecznościowych, jak aktywny jest i ilu ma przyjaciół, tworzony jest ranking w formie wyniku Klouta. Im wyższy wynik, tym wyższa teoretyczna wartość społeczna użytkownika. Klout nie ujawnia dokładnych algorytmów obliczania wyniku.
 
LLaggards

 

Laggards są ostatnimi, którzy wprowadzają innowacje. Są awersją do zmian, często koncentrują się na tradycjach i tworzą grupę o najniższym statusie społecznym.
 
Landing Page
Strony docelowe (strony przyjazdów) to w zasadzie każda strona, do której użytkownik uzyskuje dostęp klikając na nośnik reklamowy, taki jak baner, lub poprzez linki znalezione w wyszukiwarkach. Strony te są jednak z reguły oddzielone od strony głównej i przeznaczone do konkretnych celów reklamowych. Po kliknięciu użytkownik jest przekierowywany bezpośrednio na stronę, na której się znajduje lub przybywa w sensie graficznym. Strona docelowa może dostarczyć użytkownikom oferty ukierunkowane na grupę docelową, ponieważ reakcja na środek reklamowy umożliwia im zaklasyfikowanie się do grupy docelowej. Celem strony docelowej jest zazwyczaj nakłonienie potencjalnego klienta do podjęcia działań. Te zaplanowane działania mogą być bardzo różne, takie jak zwiększenie konwersji lub generowanie przewodów. Ponadto, produkty mają być reklamowane lub generowany jest większy ruch.
 
Late Majority
W teorii dyfuzji Rogersa Późna większość odnosi się do tej części większości konsumentów, która wprowadza innowacje później niż przeciętny konsument. Ten rodzaj konsumentów sceptycznie podchodzi do innowacji i ma niższy dochód i status społeczny niż wczesna większość.
 
Layer Ad
Reklama warstwowa to reklama nakładająca się na zawartość strony internetowej. Aby uzyskać dostęp do elementów sterujących lub zawartości objętej reklamą warstwową, należy ją najpierw zamknąć. Uzyskany w ten sposób wysoki poziom percepcji można zwiększyć, ukrywając przycisk w celu zamknięcia wyświetlacza. Inne popularne triki to wybór nietypowych symboli lub pozycji przycisku.
 
Linkbuilding
Budowanie linków jest ważną dziedziną optymalizacji wyszukiwarek. Podstawą budowania linków jest popularność linków, która nadal jest jednym z najważniejszych czynników rankingu głównych wyszukiwarek. Oznacza to, że strona internetowa jest uważana przez wyszukiwarkę za bardziej wartościową, im więcej linków do niej znajdują inne strony internetowe. Celem budowania linków jest więc wygenerowanie jak największej ilości linków zwrotnych z innych stron internetowych wskazujących na Twoją stronę.
 
Linkfarm
Aby strona internetowa osiągnęła wysokie pozycje w wyszukiwarkach, oprócz optymalizacji wejść, ważnym elementem SEO jest również optymalizacja offpage, która charakteryzuje się głównie budową linków.
 
Location Based Services
Usługi lokalizacyjne to usługi, które odnoszą się do aktualnej lokalizacji konsumenta. Na nich wyświetlane są informacje o użytkowniku dostosowane do jego pozycji, takie jak oferty usług serwisowych, na jego mobilnym urządzeniu.
 
Longtail
W obszarze SEM długoogoniczne słowo kluczowe jest mniej rywalizującym słowem kluczowym. Z takim rankingiem łatwiej jest osiągnąć dobry wynik niż z jednym z gorąco rywalizujących. Teoria Longtail może być wykorzystana do opracowania skutecznych strategii, które mają na celu stworzenie rankingu jak największej liczby słów kluczowych niszowych. Do tego celu szczególnie nadają się niezwykłe kombinacje słów kluczowych obejmujące 2 lub więcej słów.
 
MMarketing Automation

 

Marketing Automation odnosi się do wszystkich rozwiązań programowych, które automatyzują procesy marketingowe i składają się z bazy danych funkcji, web kontrolingu, komunikacji, przepływu pracy i synchronizacji CRM.
 
Merchant
Reklamodawca (zwany również reklamodawcą afiliacyjnym) reklamuje swoje usługi i produkty w przestrzeni reklamowej strony internetowej Afilianta (zwanego również wydawcą), wykorzystując swój dalszy zasięg internetowy. Gdy tylko po kliknięciu na link zainteresowany zostanie przekierowany na stronę internetową reklamodawcy, reklamodawca płaci mu z góry ustaloną prowizję. Wynikająca z tego współpraca nazywana jest marketingiem partnerskim.
 
Metadane
Przy tworzeniu stron internetowych metadane (również metainformacje) to niewidoczne dla użytkownika informacje o stronie i danych w niej zawartych. Ponadto, w ramach metadanych, boty w wyszukiwarkach mogą otrzymać instrukcje dotyczące tego, czy powinny indeksować stronę internetową i kiedy następnym razem powinny odwiedzić stronę internetową.
 
Metawyszukiwarka
Metawyszukiwarka jest wyszukiwarką, która łączy wyniki kilku wyszukiwarek. Wyszukuje bazy danych kilku różnych wyszukiwarek i sporządza listę wyników wyszukiwania zestawionych dla użytkownika i uszeregowanych według własnego algorytmu.
Metawyszukiwarka przygotowuje dane dla użytkownika przed ich wyświetleniem, np. usuwając duplikaty terminów, a algorytm sortuje wyniki w zależności od ich przydatności.
Cechą charakterystyczną meta wyszukiwarek jest to, że nie posiadają one własnych zasobów danych, a korzystają jedynie z baz danych innych wyszukiwarek. Zapytanie użytkownika jest więc przekazywane tylko do kilku wyszukiwarek, dlatego jest również określane jako meta wyszukiwanie.
 
Mobilny Internet
Mobilny Internet stanowi możliwość dostępu do Internetu za pośrednictwem różnych technologii radiowej transmisji danych na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony, laptopy lub tablety.
 
Monetyzacja
Monetyzacja oznacza proces zamiany towaru na pieniądz. Towar niekoniecznie musi być dobrem materialnym, ale równie dobrze może być pomysłem – zdarza się to odpowiednio często online. Istnieje wiele różnych modeli biznesowych, które muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Jednym z nich jest na przykład integracja reklamy na stronie internetowej w celu uzyskania z niej korzyści finansowych.
 
N
Native Advertising
Reklama krajowa opisuje kampanię reklamową, która nie jest bezpośrednio rozpoznawalna jako taka. Forma i treść reklamy jest dostosowana do zainteresowań grupy docelowej i w ten sposób postrzegana jako mniej niepokojąca. Reklama służy bardziej rozrywce lub daje czytelnikowi pewną wartość dodaną. Może to być na przykład zbiór zabawnych zdjęć lub faktów, który jest publikowany w serwisie informacyjnym.
 
Netykieta
Netykieta to lista rekomendacji behawioralnych i zakazów, których internauci powinni przestrzegać w kontaktach z innymi użytkownikami Internetu. To nie jest kod. Netykietę kontroluje jednak odpowiedni operator lub osoba odpowiedzialna za stronę internetową. W przypadku nieprzestrzegania wytycznych uczestnik może na przykład cofnąć prawo do dalszego działania na stronie internetowej. Każdy webmaster może swobodnie formułować własną netykietę.
 
Networking
Sieciowanie w prostym sensie to nic innego, jak „nawiązywanie kontaktów”. Różne kontakty we własnej sieci kontaktów mogą służyć różnym celom. Zazwyczaj sieć obejmuje klientów i potencjalnych klientów w sektorze biznesowym oraz partnerów wspierających realizację ich celów w sektorze prywatnym. Informacje stale przepływają, a sieć nieustannie się zmienia.
 
New Audience Targeting
Nowa grupa docelowa odnosi się do wszystkich strategii docelowych w reklamie wyświetlacza, które wykraczają poza klasyczne retargeting. Próbują znaleźć grupy docelowe, które jeszcze nie odwiedziły strony docelowej, ale mają ponadprzeciętne prawdopodobieństwo, że staną się tam klientami. Istnieją różne strategie identyfikacji tych grup docelowych. bliźniaczych statystyk”, którzy zachowują się podobnie jak dobrze znani użytkownicy, dla których istnieje większe niż przeciętne prawdopodobieństwo, że będą zainteresowani reklamowanym produktem.
 
OOffPage Optimization
Optymalizacja offpage jest częścią optymalizacji wyszukiwarek (SEO). Termin ten odnosi się do wszystkich metod, które nie mogą być bezpośrednio określone przez operatorów stron internetowych. Jak zwykle w przypadku SEO, powinni oni poprawić ranking w wynikach wyszukiwarek.
W optymalizacji offpage ważne jest, aby jako operator strony internetowej komunikować się z innymi operatorami strony. Celem jest m.in. uzyskanie linków na innych stronach internetowych, które prowadzą użytkownika do jego własnej strony internetowej. Dzięki tym zewnętrznym ogniwom nie tylko liczba, ale również jakość odgrywa ważną rolę.
Odniesienia do własnej strony internetowej powinny być umieszczane na stronach o podobnej treści, gdyż jest to szczególnie ważne dla rankingu.
Wzajemne linki, wzajemne linki do dwóch stron internetowych, nie mają natomiast wpływu na ranking.

 

Outbound Marketing
Outbound marketing jest często określany jako „stary marketing”, ponieważ jest to tradycyjny sposób marketingu, w którym firmy rozprzestrzeniają swoje przesłanie reklamowe za pośrednictwem różnych kanałów w celu dotarcia do potencjalnych klientów. Odpowiedni zakres zależy od wybranego kanału.

Online Assessment
Ocena online lub eAssessment jest cyfrową formą potencjalnej analizy dla doboru potencjalnych pracowników i ich integracji z firmą. Inne możliwości to samokontrola pod kątem wyboru kariery zawodowej lub testy umiejętności w sektorze edukacji.

OnPage Optimiziation
W optymalizacji wyszukiwarek, onpage SEO jest terminem używanym do opisania wszystkich środków, które, w przeciwieństwie do offpage SEO (patrz budowa linków), są podejmowane na stronie do optymalizacji siebie. Obejmuje to przede wszystkim stworzenie struktury witryny, która umożliwia wyszukiwarkom gąsienic znalezienie i indeksowanie istniejącej zawartości w optymalny sposób. Onpage SEO obejmuje również tworzenie i optymalizację odpowiednich treści.

Owned Media
Pojęcie „Owned Media” opisuje typ nośnika w planowaniu nośnika. Własne media są wewnętrznymi kanałami komunikacji o charakterze reklamowym lub redakcyjnym. Koszty przełączania mediów są wyeliminowane.

P

Page Impression
Page Impression lub wrażenie strony pokazuje, jak często dana strona była odwiedzana i w ten sposób ładowana. Jest to wskaźnik zagęszczenia odwiedzających na stronach internetowych, a tym samym może służyć jako wskaźnik popularności strony internetowej.

Page Speed
Page Speed to szybkość strony internetowej pod względem czasu ładowania. Czas wczytywania danych należy zdefiniować jako okres pomiędzy wysłaniem zapytania a całkowitym dostarczeniem żądanej zawartości. Z uwagi na duży wpływ prędkości strony na doświadczenie użytkownika, czas ładowania strony internetowej jest ważnym czynnikiem wpływającym na ranking danej strony internetowej w wyszukiwarkach.

Page Rank
PageRank jest algorytmem, który na podstawie struktury linków ocenia jakość strony internetowej. Algorytm został opracowany przez założycieli Google i użyty w wyszukiwarce Google.
Ranking stron internetowych wynika z linków, które do nich odsyłają z innych stron internetowych, zwanych również linkami zwrotnymi.
W wynikowym rankingu PageRank rolę odgrywa kilka czynników. Z jednej strony liczba linków przychodzących jest istotna, a z drugiej strony jakość strony strony internetowej, z której link został utworzony.
Ponadto, wpływ strony, do której prowadzą linki, jest większy, jeśli jest kilka innych linków do innych stron na tej stronie. Innym pozytywnym wpływem na PageRank jest wyraźne odniesienie do tematu z połączonej strony do połączonej strony.
Strona może mieć ranking stron w przedziale od 0 do 10, gdzie 0 jest najgorsze, a 10 najlepszą wartością.

Paid Content
Wszystkie treści w mediach cyfrowych (np. w sieci WWW lub w mediach mobilnych), które są dostępne za opłatą i mogą być następnie wykorzystane, nazywane są treściami płatnymi.
W przeciwieństwie do usług odpłatnych (takich jak udział w aukcjach internetowych), usługi odpłatne stanowią nieistotne aktywa rzeczowe, takie jak tytuły muzyczne, aplikacje lub informacje. Te cyfrowe towary są pobierane jednorazowo za opłatą.
Przyszłość płatnych treści jest niepewna z powodu dużej ilości bezpłatnych treści, które są coraz częściej wykorzystywane w sektorze między przedsiębiorstwami a konsumentami.

Paid Media
Termin „Paid Media” oznacza płatne usługi medialne. Media reklamowe odpłatnie udostępniają firmom reklamowym swoje kanały komunikacji.

Portalowy Marketing
Marketing portalowy to strategia marketingu internetowego dla międzynarodowego pokolenia leaderów. Firmy mogą generować przewodnictwo przychodzące, korzystając z wpisów w portalach branżowych i regionalnych, katalogach firm i na targowiskach. Firmy B2B mogą przechowywać dane firmowe i produktowe na portalach, tak aby nabywcy mogli znaleźć wszystkie niezbędne informacje na wczesnym etapie poszukiwania dostawcy. W porównaniu z innymi działaniami marketingowymi, marketing portalowy charakteryzuje się wysoką wydajnością i niskim poziomem marnotrawstwa dzięki specyficznej grupie docelowej portali.

Postview Tracking
Postview jest wariantem śledzenia, który odegrał ważną rolę w marketingu afiliacyjnym, w szczególności. W takim przypadku liczenie kontaktów jest już aktywowane poprzez zwykłe zamieszczenie materiału reklamowego za pomocą plików cookie. Jednakże, śledzenie podglądu w marketingu partnerskim zostało teraz ograniczone, ponieważ często było nadużywane do tak zwanych zrzutów plików cookie.

 
PPI
Indeks wydajności stron (PPI) jest połączeniem wzrostu liczby stron na Facebooku i wskaźnika zaangażowania. Im wyższy PPI, tym szybszy rozwój strony i tym bardziej jest ona żywa.
 
Product Listing Ads
Reklamy oferty produktowej (również Google Shopping Ads) albo PLA są sposobem, aby sugerować produkty w Google z dodatkowymi informacjami większe i bardziej atrakcyjne. W przypadku niektórych wyszukiwań produktów w prawej kolumnie wyświetlanych jest kilka alternatywnych produktów pochodzących od różnych dostawców, ze zdjęciem, opisem produktu, ceną, kosztami wysyłki, oceną i powiązaną stroną internetową.
 
Prototyping
Prototypowanie w marketingu internetowym to korzystanie z warunkowo funkcjonalnej strony internetowej, która powinna pomóc w analizie potencjału rynku. Strona internetowa jest dostępna dla mniejszej liczby użytkowników lub tylko dla ograniczonej liczby funkcji i powinna w związku z tym dostarczać pierwszych rzeczywistych danych do dalszych obliczeń. Dzięki temu pomysł na biznes można stosunkowo tanio i szybko przetestować pod kątem rezonansu.
 
Publisher
W branży wydawnictwa są to operatory serwisów internetowych. Więc to, co kiedyś było wydawnictwem, tylko przeważnie znacznie mniejsze, a często także firmy jednoosobowe. W zależności od ukierunkowania działalności, wydawcy zajmują się jednym lub kilkoma z następujących obszarów: tworzenie treści, generowanie ruchu oraz marketing/monetyzacja ruchu.
 
RReal Time Advertising (RTA)

 

Real Time Advertising (Programmatic Advertising) jest koncepcją, w której powierzchnia reklamowa online jest sprzedawana na aukcji w czasie rzeczywistym. Reklamodawcy kupują powierzchnię reklamową za pośrednictwem platformy popytu (DSP), natomiast wydawcy oferują swoją powierzchnię reklamową za pośrednictwem platformy podaży (SSP). Platformy zarządzania danymi (DMP) dostarczają danych o profilach użytkowników, takich jak odwiedzane strony internetowe, które są ważne dla reklamodawców przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Reklama w czasie rzeczywistym znajduje się zatem w obszarze reklamy displayowej. Przetargi w czasie rzeczywistym to nazwa procedury aukcyjnej stosowanej w przypadku aukcji obszaru baneru.
 
Responsive Design
Responsive Design to techniczna możliwość dostosowania układu stron internetowych do urządzenia użytkownika. Sensowne jest, aby strony internetowe reagowały na ich potrzeby, ponieważ rozmiar ekranu i rozdzielczość różnią się w zależności od urządzenia.
Elementy tekstowe i nawigacyjne są elastyczne w swojej konstrukcji, aby zapewnić najlepszą wygodę użytkowania dla różnych urządzeń. Jeśli chodzi o użyteczność, coraz ważniejsze staje się szybkie projektowanie ze względu na coraz szersze rozpowszechnienie smartfonów i tabletów z dostępem do Internetu.
 
Retargeting
Retargeting jest najprostszą zindywidualizowanych strategii targetowania (patrz Targeting), często w obszarze e-commerce. Użytkownicy są (zazwyczaj) oznaczani ciasteczkami podczas odwiedzania określonych stron internetowych. Piksel, niepozorna linia kodu w kodzie źródłowym odwiedzanej strony, ustawia cookie podczas ładowania strony, a następnie przekazuje dane na serwer reklamowy. Inne strony internetowe, takie jak Facebook, również oznaczają użytkowników bez plików cookie.
 
Return on Investment (ROI)
Zwrot z inwestycji jest stosunkiem procentowym zainwestowanego kapitału do zysku wypracowanego przez Grupę. Wskaźnik ROI może być zatem wykorzystywany do obliczania efektywności działalności gospodarczej. Jako centralny wskaźnik pomaga w podejmowaniu decyzji, na przykład w planowaniu przyszłych inwestycji.
 
Rich Snippet
Rich snippets to dodatkowa zawartość strony internetowej w wyszukiwarkach, która wykracza poza standardowe informacje rozgrywane na stronach wynikowych wyszukiwarek, które są przypisane do określonych kategorii poprzez specjalne zaznaczenie odpowiednich danych.
 
Robots.txt
Plik o nazwie robots.txt jest plikiem strony internetowej, do którego bots po raz pierwszy ma dostęp (skrót od: robotów; również: gąsienic internetowych), który koniecznie znajduje się w katalogu głównym. Służy on do przekazywania instrukcji od webmasterów do webcrawlerów, w jaki sposób powinni postępować z odwiedzaną stroną internetową.
 
SSERP

 

SERP oznacza Strony Wyników Wyszukiwarek i oznacza strony wyszukiwarek, na których wyniki wyszukiwania są wymienione w porządku malejącym według ich istotności. Ranking jest ustalany algorytmem odpowiedniej wyszukiwarki.
 
Shitstorm
Social Media Shitstorm to publiczna krytyka firm i osób w kontekście portali społecznościowych, blogów i platform. Te recenzje (zwane również Płomienie) mogą być różnego rodzaju: Obelgi związane z funkcjami komentowania, masowe nie lubi (na przykład na YouTube), złośliwe hashtagi, które są związane z firmą lub osobą i tak dalej.
 
Sitemap
Sitemap (również: przegląd strony) jest kompletną i hierarchiczną reprezentacją struktury strony internetowej. Mapy (zwłaszcza w kontekście marketingu internetowego) służą mniej odwiedzającym, a bardziej botom różnych wyszukiwarek jako pomoc w rejestracji strony internetowej. Wykorzystanie i optymalizacja map jest zatem szczególnie korzystne dla optymalizacji wyszukiwarek (SEO).
 
Snippet
Snippet albo skrawek to mały fragment strony internetowej, który wyświetlany jest jako opis strony docelowej w wynikach wyszukiwania.
 

Social Bots
Social Bots lub Social Networking Bots to programy symulujące ludzkie wzorce zachowań w sieciach społecznościowych i pojawiające się jako (fałszywe) konta. Opierają się one na określonych algorytmach. Boty społecznościowe są tworzone w celu symulacji obecności człowieka w sieci, a tym samym olśnienia innych użytkowników. W większości są one przeznaczone do określonego celu, czy to do pracy PR, marketingu, czy też w coraz większym stopniu również do propagandy politycznej.

Social Media
Pojęcie mediów społecznościowych opisuje strony internetowe i aplikacje, za pośrednictwem których użytkownicy mogą tworzyć i udostępniać treści i sieci. Główną cechą mediów społecznościowych jest interaktywność. Społeczna interakcja między użytkownikami a pisaniem zespołowym charakteryzuje dialog online, tzw. komunikację wieloraką. Użytkownicy tworzą treści (treści generowane przez użytkowników), za pomocą których odbywa się stała, czasowo nieograniczona wymiana z innymi.

Spam
W świecie online termin spam (lub śmieci) odnosi się do wiadomości e-mail, które są wysyłane do niezamówionego odbiorcy. Nadawca, który zwykle się myli, wysyła spam przez niezabezpieczony serwer, co prowadzi do utraty jego śladów w sieci.

Spider
Pająk jest programem komputerowym przeznaczonym do samodzielnego przeglądania sieci WWW i określania stron internetowych do analizy. Znaleziona zawartość jest przechowywana w bazie danych. Wśród pająków szczególną pozycję zajmują gąsienice internetowe.

Search Engine Marketing
Marketing w wyszukiwarkach (SEM) jest ogólnym terminem dla optymalizacji wyszukiwarek i reklamy w wyszukiwarkach. SEM obejmuje zatem dwa kanały marketingowe, które zajmują się generowaniem cennego ruchu w wyszukiwarkach.

SEO (Optymalizacja wyszukiwarek)
SEO jest terminem używanym do opisania wszystkich środków, które są odpowiednie do poprawy umieszczania strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania w wyszukiwarkach, a tym samym zwiększenie ruchu.

SEA (Reklama w wyszukiwarkach)
SEA to umieszczanie reklam na stronach wynikowych wyszukiwarek. Zazwyczaj są to reklamy w formie tekstowej, które reklamują oferty pasujące do zapytania wyszukiwawczego użytkownika.

Supply Side Platform (SSP)
Platforma Supply Side (SSP) lub Sell Side Platform (SSP) jest technologią, którą wydawcy cyfrowi wykorzystują do sprzedaży swoich zapasów, tj. powierzchni reklamowych. W zasadzie „dostarczają” powierzchnię reklamową na platformie. Wrażenia reklamowe – np. w dziedzinie telefonów komórkowych, wyświetlaczy lub filmów wideo – są sprzedawane na aukcjach automatycznych. Celem jest generowanie najwyższych przychodów z CPM dla wydawców. Oferowane reklamy muszą przemawiać do wielu reklamodawców i być oferowane na różnych giełdach reklamowych, w sieciach reklamowych i tzw. platformach popytowych (DSP). Reklamodawcy kupują tam programowo powierzchnię reklamową.

Surface Link
Połączenia powierzchniowe to kategoria hiperłączy. Hiperłącza przekierowują użytkownika na inną stronę; łącza powierzchniowe są przekierowywane na stronę główną (surface = surface) witryny. Odpowiednikiem jest głęboki link, odsyłający do „głębszej” lokalnej strony internetowej.

T

Tag
Znacznik (etykieta, znak, wisior) należy rozumieć jako słowo kluczowe. Znaczniki mogą być wykorzystywane do klasyfikacji i budowy elementów.

Targeting
W kontekście marketingu internetowego termin „ukierunkowanie” jest terminem używanym do opisania wszystkich strategii pokazywania kampanii reklamowych poszczególnym użytkownikom w sposób jak najbardziej precyzyjny, co pozwala uniknąć marnotrawstwa i zwiększa prawdopodobieństwo konwersji.

Tysięczna cena kontaktowa (CPM)
CPM jest modelem, za pomocą którego można obliczyć cenę za materiały reklamowe. Poza reklamą drukowaną, radiową i telewizyjną jest ona szeroko rozpowszechniona w sektorze internetowym. Jest również znany jako Cost-per-Mille (CPM) lub Tysiąc Ad Impression (TAI).

Traffic
Ruch jest ogólnym przepływem danych w sieciach komputerowych, takich jak sieć WWW. W węższym znaczeniu mówi się również o ruchu na stronie internetowej. Zasadniczo odnosi się to do liczby użytkowników strony, która może być zwiększona o różne rodzaje optymalizacji wyszukiwarek. Ruch sieciowy składa się ze wszystkich danych przesyłanych i odbieranych przez użytkowników podczas odwiedzania strony internetowej; stanowi on największą część ruchu sieciowego w Internecie.

U

Unique Content
Unikalna zawartość jest centralną cechą jakości strony internetowej. Oferuje on użytkownikowi wartość dodaną, a tym samym zwiększa znaczenie wyszukiwarek. Wysokiej jakości unikalne treści prowadzą również do dłuższego pobytu użytkownika na stronie internetowej, ponownej wizyty oraz rekomendacji i linków zwrotnych.

Usability
Użyteczność jest wartością określającą, czy produkt jest odpowiedni do wspierania użytkownika w osiągnięciu jego osobistego celu.

Ustne Słowo
Ustne słowo odnosi się do przekazywania informacji w osobistej rozmowie. Inicjatorami takiego rozpowszechniania informacji są zazwyczaj osoby neutralne, które zgłaszają swoje doświadczenia i wrażenia w sposób niezamówiony, a tym samym dają bezpośrednią lub pośrednią wskazówkę do działania.

V

Virtual Reality
Rzeczywistość wirtualna oznacza wygenerowaną komputerowo reprezentację świata w czasie rzeczywistym. Wirtualna Rzeczywistość całkowicie ukrywa świat zewnętrzny i wpływa na ludzkie zmysły poprzez komputerowe animacje wideo, animacje i dźwięki. Zmianę rzeczywistości realizują okulary VR, które również wykrywają i transmitują ruchy użytkownika.

W

Wiralny Marketing
W przeciwieństwie do marketingu word-of-mouth, marketing wiralny wykorzystuje przede wszystkim media i portale społecznościowe do rozpowszechniania pośrednich przekazów PR i reklamowych. Z tego powodu ma być również zaklasyfikowany do kategorii marketingu social media. Dzięki nieskomplikowanym możliwościom rozpowszechniania takich przekazów z człowieka na człowieka ta forma marketingu może być bardzo skuteczna. Decydujące znaczenie ma jednak to, w jakim stopniu zawartość wirusa jest dzielona. Z reguły treści wywołujące silne emocje są bardziej wiralne niż inne. Odradzamy zatem spoty reklamowe.

White Hat SEO
White Hat SEO to „czysta” i zgodna z przepisami optymalizacja wyszukiwarek. Przede wszystkim oznacza to optymalizację na stronie, czyli poprawę struktury strony i dostarczanie unikalnych treści wysokiej jakości, które prowadzą do naturalnej struktury linków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *